Меню сайту
Категорії каталога
Корисне в інтернеті [13]
Талановиті люди села [4]
Анегдоти [6]
SMS для любимых [3]
Афоризми, вислови... [3]
Історії з життя [3]
ICQ - Приколи [2]
Новогодние SMS [3]
Прикольные SMS [3]
Тосты [5]
Поздравления [9]
Корисне, цікаве, секрети для "Вконтакте.Ру" [8]
Гумор "Вконтакте.Ру" [1]
Зроби сам | Саморобки - Все своїми руками [35]
Сусідні села [11]
Нетрадиційна, народна медицина. [57]
Освіта = Реферати = Тести = Корисне для навчання [9]
Заробіток в інтернеті. Як заробити гроші в інтернеті? [20]
Фото приколи [4]
Перша медична допомога [2]
Міні-чат
300
Наше опитування
Яким браузером ви користуєтеся
Всього відповідей: 127
FM-Радіо
Онлайн радио
Орфографія
Система Orphus
Випадковий анекдот
Реклама

Cоколова Балка
Територія Соколово-Балківської сільської ради — 6033 гектари, населення — 1610 чоловік.
До складу сільської ради входять села Соколова Балка (1046 жителів), Андріївка (440 жителів), Світлівщина (124 жителі).

Відстань до районного центру — ЗО, до обласного — 64 км, до залізничної станції Нові Санжари - 22 км. Через село проходить автотраса Полтава — Дніпропетровськ. 150

Сільська рада межує з Нехворощанською, Шедіївською, Драбинівською, Сухомаячківською, Крутобалківською сільськими радами.

У 1923 році Андріївська і Соколобалківська (так тоді називалась) сільські ради в складі Нехворощанського району. У 1959 році об'єднані, з 1965 року — в складі Новосанжарського району.


В різні роки Соколово-Балківську сільську раду очолювали: Іван Самсонович Котенко, Йосип Якович Горобець, Цумбаєв, Іван Панасович Каракуця, Парасковія Мефодіївна Веклич, Григорій Тимофійович Артеменко, Іван Карпович Костяний, Василь Прокопович Лимар, Григорій Федотович Кудря, Леонід Йосипович Вільховий, Василь Євтухович Кириченко, Олена Володимирівна Біленька, Людмила Вікторівна Підріз, Віктор Леонідович Антоненко, Микола Іванович Іващенко, Тетяна Миколаївна Даценко, Андріївську сільську раду — Денис Пивонович Гут, Ганна Забрудська, Ірина Лук'янівна Кербут, Павло Петрович Буденний, Петро Купріянович Ткач, Сипало, Петро Павлович Хорішко. Нині на посаді Соколово-Балківського сільського голови — Олена Володимирівна Біленька.

Історія

Соколова Балка виникла наприкінці XVIII століття. Є вер¬сія, що назва походить від прізвища заможного козака Сокола, який після знищення Запорізької Січі тут, у балці, поселився і його хутір розрісся в село.

Андріївка заснована в XIX столітті. Оскільки люди жили в землянках, то село так і звалось Землянки. У 1835 році тут поселилась багата поміщиця Савицька із своєю дворовою знаттю. З тих пір село почало бурхливо розвиватись. Савицька побудувала церкву Андрія Первозванного, тоді й село перейменували на Андріївку.

Сучасну назву Світлівщина отримала в 60-ті роки XX століття, до того називалась Миколаївкою.

У 1859 році в Соколовій Балці — 115 дворів, 1361 житель, у 1900-му вже було 2444 жителі, діяли жіноча парафіяльна (при Георгіївській церкві; збудована вона в 1868 році, зруйнована в 1968 році) та земська школи.

Перед смертю поміщиця Савицька заповіла використати її заощадження на відкриття школи. Цей заповіт було виконано. 7 липня 1897 року в Андріївці відкрито сільськогосподар ську школу, в 1900 році відбувся перший її випуск. В 1930-му школу реорганізовано в зоотехнікум, який у свій час закінчили відомі науковці П.Ф.Сороковий, Л.В.Тимченко, М.С.Співак О.Г.Коваль та інші. Технікум ліквідовано в 70-ті роки XX століття, нині на його території — допоміжна школа-інтернат.

Відразу після революції 1917 року в Миколаївці було створено комуну, яка згодом організовано переселилась у Сахновщинський район, на Харківщину.

В 1924 році в Соколовій Балці створено машинне товариство. 7 листопада 1927 року в селі появився трактор «Фордзон», працював на ньому Олешко Віктор Трохимович У 1930 році організовано колгосп імені Петровського, згодом інші — імені Луценка, «Новий господар», «Зоря нового життя" «Вільний степ» та імені Леніна, пізніше вони об'єднані в один — «Ленінський шлях». В Миколаївці був колгосп «Ленінський призов» (голова І.М.Бабич), в Андріївці — «Червоний шлях" (А.С.Борсук, згодом Ф.С.Терновий).

У 1935 році Нехворощанську МТС, що містилася в Малій Нехворощі, розукрупнено і утворено Соколово-Балківську, яка мала тоді 18 тракторів.

Ланкова з Андріївки О.М.Забрудська до війни була учасницею ВСГВ у Москві, а після війни такої честі удостоєний її син Григорій, котрий працював бригадиром. Кількаразовий учасник ВСГВ і зоотехнікум.

В Андріївці у 1942-1943 роках діяла партизанська група лейтенанта Д.І.Костенка. В її складі були К.М.Савута, В.К.Ткач та інші односельці. Фашисти розстріляли і замучили біль¬ше двадцяти андріївських і соколово-балківських активістів — К.М.Савуту з дружиною і новонародженою донькою Л-ГКрасильного, 1.1.Знайка, 1.1.Сокола, В.К.Ткача...

Було вивезено на примусові роботи до Німеччини 55 юнаків і дівчат. 350 жителів сільської ради не повернулися з фронту

У 1971 році колгоспи імені Шевченка (Соколова Балка) та імені Крупської (Андріївка), об'єднано в одне господарство, пізніше до нього приєднано і землі зоотехнікуму.

Нині в Соколовій Балці діють ТОВ «Сокіл» і ТОВ імені Шевченка, спеціалізуються на виробництві рослинницької продукції, є також молочна ферма з високоудійним стадом та невелика свиноферма.

Серед тих, хто вніс вагому частку в розвиток сільськогоспо¬дарського виробництва: Катерина Іванівна Борсук — працювала головою андріївського колгоспу до війни і після визволення села від окупантів; Любов Іванівна Горобець — знатна ланкова, нагороджена орденом Леніна, була делегатом партійного з'їзду; Олександр Дмитрович Савран — фронтовик, впродовж кількох десятиліть очолював агрономічну службу колгоспу; Анатолій Борисович Пилипенко — знатний механізатор, був делегатом партійного і комсомольського з'їздів; Йосип Григорович Мурза — знатний механізатор області, нагороджений орденом Леніна, заслужений працівник сільського господарства України, ініціатор механізованого методу вирощування кукурудзи; Ніна Федорівна Кобелянська — знатна ланкова, нагороджена орденом Леніна; Дмитро Панасович Явтушенко — учасник бойових дій, багато років очолював колгоспи у Буртах та Соколовій Балці, нагороджений орденами Леніна, Жовтневої Революції та іншими; Борис Назарович Шерстюк — тривалий час очолював колгоспи у Нехворощі та Соколовій Балці, був депутатом обласної ради, депутатом районної ради кількох скликань; Михайло Пантелеймонович Замула — в роки війни моторист бомбардувальної авіації, в повоєнний час працював головним механіком, керуючим Соколово-Балківським відді¬ленням «Сільгосптехніка»; Марія Панасівна Калініченко — керувала бригадою в андріївському колгоспі, була делегатом пер¬ших Всеукраїнського і Всесоюзного з'їздів колгоспників; Ірина Лук'янівна Кербут — в час голодомору 1932 — 1933 років була вихователькою колгоспного патронату, потім багато років очо¬лювала сільську раду в Андріївці.

Багато жителів сільської ради ознаменували себе ратни¬ми подвигами. Уродженець села Андріївка Безверхий Олексій Гнатович — військовий льотчик, в роки війни збив 16 ворожих літаків, Герой Радянського Союзу.

Іван Самсонович Котенко — учасник першої світової, гро¬мадянської і Великої Вітчизняної воєн, перший голова сільської ради в Соколовій Балці, нагороджений орденом Жовтневої Революції; Панас Купріянович Ткач — учасник бойових дій, очолював школи в Соколовій Балці та Андріївці; Олександр Антонович Ткач — учасник бойових дій, працював директором Андріївського зоотехнікуму; Григорій Лукич Сагло — учас-ник бойових дій, старшина, отримав 12 подяк Верховного Головнокомандування; Петро Сергійович Житник інвалід війни, активний учасник робсількорівського руху, тісно співпрацював з редакціями нехворощанської та новосанжарської районних газет.

У Світлівщині народився Олександр Власович Коваленко - партійний і державний діяч, двічі Герой Соціалістичної Праці, був на керівних посадах на Харківщині, в Бєлгороді, Оренбурзі Москві, нагороджений п'ятьма орденами Леніна та багатьма іншими. В Нових Санжарах встановлено бронзове погруддя двічі Героя, його ім'ям названо одну з вулиць селища. Уродженцям;: сільської ради є також: Тетяна Федорівна Забрудська — заслужений ветлікар України; Петро Федорович Сороковий — доктор наук, викладач Московської військової академії; Петро Федорович Сороковий — доктор ветеринарних наук, викладач Московської ветакадемії; Віктор Федорович Коваленко — член-кореспондент Академії сільськогосподарських наук, професор Степан Порфирович Костяний — український письменник: Василь Якович Замула — заступник комерційного директора ВАТ «Полтаваобленерго».

В Андріївці проживає Олександр Макарович Олешко — в минулому викладач Андріївського зоотехнікуму, визнаний:, майстер народної творчості (декоративне мистецтво); житель Соколової Балки Іван Сергійович Кравцов — великий ентузіаст спорту, факелоносець олімпіади-80, майстер спорту.

Тривалий час на території сільської ради жили й працювали: Андрій Іванович Рапп — перший керуючий Андріївсько: сільськогосподарською школою, кандидат наук, помер у м.Вязьма у 1918 році; Валерій Григорович Кіча — відомий поет-гуморист, очолював школу у Соколовій Балці; Володимир Якович Мошура — працював директором Андріївського зоотехнікуму. займав відповідальні посади в Решетилівському районі, відомий краєзнавець.

Знають соколово-балківців і далеко за межами України. Марко Іванович Ткач, котрий очолював сільську раду в Андріївці, тривалий час був на партійній роботі в Молдавії. Філоніла Василівна Габелко — оперна співачка, бандуристка, діячка австралійської діаспори. Ганна Олександрівна Карюк - майстриня народної творчості, співачка, діячка австралійської діаспори.

Загальна площа ріллі на території сільської ради — 4971.35 га. Земельні паї орендують ТОВ «Сокіл» і ТОВ імені Шевченка. Діють також фермерські господарства «Григор'єв» (Микола Леонідович Григор'єв), «Корнієнко» (Анатолій Володимирович Корнієнко), «Яровіт» (Сергій Вікторович Яхно), «Деметра» (Володимир Іванович Замула), «Даценко» (Віктор Петрович Даценко), «Бабич» (Віктор Дмитрович Бабич), «Горобець» (Андрій Іванович Горобець), «Лимар» (Василь Прокопович Лимар), «Деряга» (Василь Михайлович Деряга), «Козаченко» (Анатолій Олександрович Козаченко). 200 власників земель¬них паїв господарюють самостійно.

В Соколовій Балці розміщені виробнича база ТОВ «НовоФарм», дільниця управління зрошувальних систем, на території сільської ради розташовані виробнича база СП «Полтавська газонафтова компанія», електропідстанція.

Діють загальноосвітня школа в Соколовій Балці, допоміжна школа-інтернат в Андріївці, два дитячих садки, лікарська амбулаторія в Соколовій Балці, фельдшерсько-акушерський пункт в Андріївці, два відділення зв'язку, АТС, два будинки культури, бібліотека. Торгове обслуговування забезпечують приватні підприємці, є три кафе, магазини. Всі три села майже повністю газифіковано. Соколова Балка має надійне автобусне сполучення з Полтавою, Новими Санжарами, Нехворощею, Дніпропетровськом.

В Соколовій Балці встановлено пам'ятники Т.Г.Шевченку (1971 p.), полеглим на фронтах односельцям. Пам'ятник Слави є і в Андріївці.

  

  

  


Категорія: Сусідні села | Додав: Admin (12.07.2010)
Переглядів: 4160 | Коментарі: 7 | Рейтинг: 4.8/6 |
Всього коментарів: 7
3 Масяня  
0
ого...крутий матеріал. адмін де знайшов?)

4 Admin  
0
Довідник "Новосанжарщини" якийсь був...

5 Масяня  
0
Вказуй точно! angry

6 Admin  
0
Вибачте smile

7 Масяня  
0
Нічого страшного...тільки в майбутньому зазначай точно! Так не годиться халтурити angry

2 Костяная  
0
Спасибо за материал.

1 Заворсклянин  
0
Молодці, треба знати історію і своїх відомих земляків.
http://zavorsklo.elitno.net/

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Пошук
Випадкове фото

Останнє на форумі...
Нехвороща: Розклад руху автобусів
Автор: Admin
Форум: Про Нехворощу
Дата: 15.01.2023
Ответов: 2
Незабаром вибори сільського голови....
Автор: sputnica
Форум: Про Нехворощу
Дата: 21.11.2022
Ответов: 6
Трава Нехворощ, що ж це за рослина така?
Автор: Admin
Форум: Про Нехворощу
Дата: 21.11.2022
Ответов: 10
Нетрадиційна медицина
Автор: Admin
Форум: Здоров'я
Дата: 21.10.2022
Ответов: 9
КОСТЯНЕЦЬКИЙ
Автор: initio
Форум: Родоводи нехворощан
Дата: 27.03.2021
Ответов: 9
Погода на сьогодні:

Курси валют
Друзі сайту
Наша кнопка:
Сайт села Нехвороща. Реферати, софт, розваги.

Код кнопки:


Крамниця-А Нехворощанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Український козацький портал Личкове. Неофіційний сайт села. Історія, сучасність, фото


Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Нехвороща © 2008-2025
У разі передруку матеріалів посилання на на сайт www.nekhvoroscha.at.ua обов'язкове.
Адміністрація сайту не несе відповідальність за додані користувачами матеріали на сайт.
Сайт оптимізовано для перегляду з роздільною здатністю 1024x768 і більше, браузером FireFox або Opera.