[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 2
  • 1
  • 2
  • »
Форум » В Нехворощі » Про Нехворощу » ПОХОДЖЕННЯ НАЗВ МІСЦЕВОСТЕЙ В НЕХВОРОЩІ (урочища, річки, озера, байраки, струмки, вулиці, райони,)
ПОХОДЖЕННЯ НАЗВ МІСЦЕВОСТЕЙ В НЕХВОРОЩІ
initioДата: Вівторок, 27.03.2012, 13:15 | Сообщение # 1
Полковник
Група: Модератори
Повідомлень: 173
Репутація: 8
Статус: Offline
Доброго дня Спутниця!
Дякую Вам за проявлену цікавість у вивченні рідної місцевості!
Багато знаю про Нехворощу через те, що моя мама, корінна нехворощанка ще з дитинства привила любов до рідної землі - там пройшло моє дитинство, ще й досі там живе моя бабуся, багато родичів та друзів.

Звичайно знаю ще не все, але знаю де шукати і в кого)))
Спробую дещо Вам допомогти, а Ви якщо маєте якусь інформацію - допоможете мені)

Розберемось у назвах:
1) Циганка - у вас вірна інвормація.
2) Регірянка (там до речі живе сестра мого діда - Лобач Тетяна Сергіївна - дуже цікава бабуся та й багато всього знає))) походить від козака Григорія, Григора - назва видозмінювалася Григірянка, Ригірянка та Регірянка. Там спочатку були хутори козацькі нехворощанські, ставка не було, а внизу протікала річечка Нехворощанка. А потім хутори почали називати за йменнями тих хто там жив - там же були - Тетянівка, Катеринівка тощо.
3) Бурчак - якщо вам не важко уточніть для мене його місцезнаходження та й взагалі я завжди їздив на Бурчак ловити раків і думав, що це притока Орілі)) і знаходиться за Родіновим!
з назвою багато припущень: від слова бурий - тобто каламутна глиниста вода або швидка течія - наче бурчить, буркає, бормочить як людина! або від прізвища козака Бурчака)
А зараз скину статтю про таке ж саме прізвище - там все по аналогії
-Фамилия Бурчак

Фамилия происходит от мирского некалендарного имени предка – Бурчак. Мирские имена или прозвища были широко распространены в старину на Руси. Как правило, они занимали место современных фамилий и в большинстве случаев передавались потомкам в неизменной форме. Часто мирские имена давались в связи с боязнью людей попасть под колдовское влияние. Считалось, что имя, данное при крещении, необходимо сохранять в тайне, поскольку колдун, узнавший его, сможет навредить человеку, используя имя в заклятиях. Поэтому придумывались мирские прозвища, зависящие чаще всего от характера, привычки, поведения, ремесла, наименования селения или местности, где человек был рожден или проживал какое-то время. Это также могло быть название животного, рыбы, птицы, если он каким-то образом напоминал их. Возможно несколько вариантов происхождения имени. Прежде всего, обратим внимание на то, что слово «бур» существовало ещё в праславянском языке и восходит, как считается, к персидскому bor – «рыжий» и древнеиндийскому babhrús – «рыжеватый, гнедой». В русском языке прилагательным «бурый» обозначается тёмно-красный, коричневый, черноватый цвет. Отсюда происходят многие славянские названия, так или иначе связанные с бурым цветом, например: буряком или бураком называют свёклу, бурчаком или бурчугом – красноватый горох, а в некоторых говорах Чехии и Украины бурчаком называется молодое вино. Кроме того, бурнастым раньше звался рыжий мех, словом «бурка, бурко» - конь бурой масти и так далее. Можно предположить, что человек, прозванный Бурчаком, имел рыжий цвет волос, либо смуглую кожу. Возможно, что его профессия была сопряжена с глиной, краской. Происхождение прозвища может быть связано с трудом рудокопа, конюшего и так далее. Также, «бурым человеком» мог быть прозван человек неграмотный, или пришлый. Следует отметить и возможную связь фамилии с глаголом «бурчать, буркать». Это слово имеет звукоподражательное происхождение и означает «ворчать, урчать, ворковать, бормотать». Родственные ему понятия встречаются во многих славянских языках. В этом случае, возможно, что своё имя человек получил за особенности выговора, речи. Он мог говорить невнятно, тихо, полушёпотом. Могли сыграть роль и особенности характера, к примеру, привычка тихо возмущаться, ворчать. Каждый из этих способов мог стать основным при образовании имени Бурчак. Суффикс «-ак-», завершающий фамилию, вряд ли является патронимическим, то есть образующим отчество. Скорее всего, это окончание уже присутствовало в составе собственного имени, ставшего впоследствии фамильным прозвищем. Родственными фамилиями будут считаться любые, имеющие в своём составе корень «бур», например Буркин, Бураев, Бурченко, Краснобуров и подобные им. Источники: Даль В. И. Толковый словарь живого великорусского языка, 1999 г.; Никонов В.А., Словарь русских фамилий. М., 1993 г.; Унбегаун Б.-О. Русские фамилии. М. Прогресс, 1995 г.; Фасмер М. Этимологический словарь русского языка. М., 2003 г.; Федосюк Ю.А. Русские фамилии: Популярный этимологический словарь. М.: Флинта, 2006 г.

4) Дідова Яма - взагалі не чув про таке озеро!
5) Якщо щось знаєте розкажіть про такі урочища -Морозова Гора, Краснопольське, річка чорногорка та Гречане озеро?
буду вам також щиро вдячним!


Повідомлення відредагував initio - Вівторок, 27.03.2012, 13:20
 
sputnicaДата: П`ятниця, 30.03.2012, 20:01 | Сообщение # 2
Генерал-лейтенант
Група: Адміністратори
Повідомлень: 584
Репутація: 14
Статус: Offline
Морозова Гора-це так називають кладовище в Калініна!А чому так не знаю
 
initioДата: П`ятниця, 30.03.2012, 20:22 | Сообщение # 3
Полковник
Група: Модератори
Повідомлень: 173
Репутація: 8
Статус: Offline
а я чув, що це гора в двадцятому)))
 
sputnicaДата: Субота, 31.03.2012, 13:24 | Сообщение # 4
Генерал-лейтенант
Група: Адміністратори
Повідомлень: 584
Репутація: 14
Статус: Offline
Quote (initio)
а я чув, що це гора в двадцятому)))
треба докопатися до істини))
 
AdminДата: Неділя, 01.04.2012, 16:15 | Сообщение # 5
Admin
Група: Адміністратори
Повідомлень: 713
Репутація: 11
Статус: Offline
Морозова гора - це гора в Каліна все таки вважається. Тому що там Морози жили.

Річка Чорногорка - це участок річки десь в районі де Дубовичі живуть. Там жила колись Чорногорка і там втопилась її дочка.

Дідова яма - це яма в річці в лісі, в стінці. Про неї ще дізнаюсь детальніше.

Гречане озеро - Може "Грякове"?

Дуже цікаво дізнаватися про ці різні урощища. Треба буде поробити їх фото і поописувати і зробити на сайті окремий розділ для цього. Але для цього потрібно знати детальну і точну інформацію про кожне з них. Так само і про райони нехворощі можна зробити.

"Краснопольске" - це взагалі що може бути?


Админ спит - значит, система работает!
 
initioДата: Неділя, 01.04.2012, 18:28 | Сообщение # 6
Полковник
Група: Модератори
Повідомлень: 173
Репутація: 8
Статус: Offline
Quote (Admin)
"Краснопольске" - це взагалі що може бути?


В близости от оного м[онасты]ря (Нехворощанського) в урочище Краснопольском был монастырский старинный хутор для содержания скота... .
 
initioДата: Субота, 14.04.2012, 13:12 | Сообщение # 7
Полковник
Група: Модератори
Повідомлень: 173
Репутація: 8
Статус: Offline
А де знаходиться урочище Крутоярське хто знає?
 
sputnicaДата: Неділя, 15.04.2012, 03:11 | Сообщение # 8
Генерал-лейтенант
Група: Адміністратори
Повідомлень: 584
Репутація: 14
Статус: Offline
Дідова Яма =це десь майже біля лісу місце, в Стінці, там річка дуже глибока і тому так називається.Ось таку я версію почула.
 
МасяняДата: Вівторок, 08.05.2012, 11:43 | Сообщение # 9
News Maker
Група: Адміністратори
Повідомлень: 108
Репутація: 9
Статус: Offline
sputnica, Дякую, що поклопаталася і розвинула тему власних назв частин села! Це дуже цікаво відслідкувати де і хто проживав і як творилася наша з Вами історія! Пишіть, все що дізнаєтесь! Буду вдячна за співпрацю! Назріває дуже цікавий проект...детальніше повідомлю згодом!

P. S. Прошу шукати достовірну інформацію, перевіряти її і записувати першоджерело або хоча б прізвище і особу, хто про Вам це повідомив!
 
МасяняДата: Середа, 09.05.2012, 14:03 | Сообщение # 10
News Maker
Група: Адміністратори
Повідомлень: 108
Репутація: 9
Статус: Offline
Бурчак – рукав річки Оріль на території села Нехвороща. Згідно зі словником Бориса Грінченка, назва походить від бурчак «журчащий ручей; струя проточной воды, текущей с шумом», утворено за допомогою суфікса – ак від бурчати (<*буркЂти; к > ч перед Ђ, Ђ > а після ч) .

Вовче горло – невеличке озерце в урвищі Стінка на правому березі річки Оріль. Гідронім можна пояснити, як небезпечне для проходу місце. Як зазначає Григорій Заїка «це місце хоч і було вузьким, але це єдиний найбільш зручний для татар підступ до сотенного містечка Маячка Полтавського полку, а тому пильно охороняється».

Дідова яма – стрімке урвище на правому березі річки Оріль, навпроти села Нехвороща. Вважається, що там проживав якийсь дід, але точних даних не зафіксовано [МЕ].

Зелений Клин – окраїна села Нехвороща, де були озера та болота, а зараз замулилися, заросли очеретом та різними бур’янами [МЕ].

Курячий Брід – брід через річку Оріль. Точне місце знаходження не зафіксовано, як і походження назви теж. Є тільки припущення, що назвали цей брід так, бо він дуже мілкий і його може перейти навіть курка. Знаходиться між урвищем Стінка і урвищем Салійський ліс, неподалік від місця, де у 1734 році був збудований один із семи мостів через річку Оріль (можливо, на Курячому Броді, або поруч і був збудований міст) [8, 98].

Лінія – так називали в селі місце, де проходила Українська лінія – одна з найбільших фортифікаційних споруд, збудованих в Україні за наказом Російського уряду у 30- і роки XVIII століття між Сіверським Дінцем і Дніпром вздовж річок Береки, Берестової і Орелі для оборони південних рубежів Російської імперії від численних нападів татарських орд. В систему Української лінії входило: значних розмірів земляний вал, глибокий рів, багато фортець, редудів, реданів, фортпостів, маяків, та інших оборонних споруд. Залишки рову з риданом збереглися в заплаві річки Оріль. Тепер топонім вживається рідко (вважається, що поширеніший топонім Стінка – це і є Лінія).

Нехвороща (Нефорощанка) — ріка, ліва притока Орелі (басейн Дніпра). Назва остаточно не з'ясована. За етимологічним словником твірним словом гідрооснови може служити діалектне нехворощ «невеликий лісок, гайок». Не виключено, що назва нехворощ походить від іншого діалекту нехворощ — найменування рослини-полину, що росла на тій місцевості. Флексія –а служить словотворчим засобом. Звідси і назва населеного пункту Нехвороща (принаймні мешканці вважають так).

Прірва – глибоке місце посеред річки Оріль, де швидка течія і обрив .

Урвище Стінка – стрімкий, прямовисний схил гори понад яким протікає річка Оріль. За народною етимологією, край села, який закінчується горою прийнято так називати [МЕ].

Циганка – протока річки Оріль, власну назву пояснюють за народною етимологією. Пояснення міститься в легенді, яка розповідає про утоплену циганку у цьому місці. На сьогоднішній день так називають пляж поряд з протикою [МЕ].

Якщо ще щось хтось знайде - пишіть!

P.S. МЕ - означає місцева експедиція!


Повідомлення відредагував Масяня - Середа, 09.05.2012, 14:05
 
sputnicaДата: Середа, 09.05.2012, 14:46 | Сообщение # 11
Генерал-лейтенант
Група: Адміністратори
Повідомлень: 584
Репутація: 14
Статус: Offline
Цікаво-цікаво...Дякую, Ксеніє, за таку інфу. Я тут ще почула від рибаків, а точніше юнаків, що ловлять раки, що біля Дідової Ями (глибина говорять метрів 15, а може і більше), є і Бабина Яма менша за розмірами.

Ще розповіли одну легенду (ну не точно)про три колодязі, один з яких є десь у Двадцятому. Дізнаюсь більше - напишу.
 
МасяняДата: Четвер, 10.05.2012, 19:24 | Сообщение # 12
News Maker
Група: Адміністратори
Повідомлень: 108
Репутація: 9
Статус: Offline
Круто, що є інформація! Треба її збирати і записувати!

Літом більше попрацюємо над цим!

Повторюся, але записуй хто тобі розповідає! Героїв треба знати особисто! biggrin
 
sputnicaДата: Четвер, 10.05.2012, 22:14 | Сообщение # 13
Генерал-лейтенант
Група: Адміністратори
Повідомлень: 584
Репутація: 14
Статус: Offline
Все буде зроблено, мадам))
 
МасяняДата: П`ятниця, 11.05.2012, 01:51 | Сообщение # 14
News Maker
Група: Адміністратори
Повідомлень: 108
Репутація: 9
Статус: Offline
Quote (sputnica)
Все буде зроблено, мадам))


Я ще не мадам, я тільки міс))) angel1
 
nalsurДата: Четвер, 21.03.2013, 20:48 | Сообщение # 15
Рядовой
Група: Користувачі
Повідомлень: 1
Репутація: 0
Статус: Offline
Доброго дня!
Хочу зазначити що Ригірянка може походити від назви бувшого там колись села Регірцеве, мій батько пам"ятає це село(Дубович Віктор)


Бажаю знати про Нехворощу все)
 
Форум » В Нехворощі » Про Нехворощу » ПОХОДЖЕННЯ НАЗВ МІСЦЕВОСТЕЙ В НЕХВОРОЩІ (урочища, річки, озера, байраки, струмки, вулиці, райони,)
  • Сторінка 1 з 2
  • 1
  • 2
  • »
Пошук:

Нехвороща © 2008-2024